Cam Nasıl Yapılıyor?

featured

Günlük yaşamımızın birçok alanında karşımıza çıkan cam,insanlık için çok önemli bir maddedir.Kırılgan bir madde olmasına karşın sağlıklı ve estetik oluşuyla da  oldukça talep gören bir maddedir.Herkes camın nasıl olduğunu bilir. Ancak Cam nedir? Cam nasıl yapılır? Camın hamadddesi  nedir?   bu soruların cevapları camın kendisi kadar bilinmeyebilir.Bugün ki yazımız da size bunlardan bahsedeceğiz.

Cam nasıl yapılır?Öncelikle camın hammaddesi olan kum öğütülür ve 1000-1500 derece fırınlarda eritilir.Kumun erime noktası yüksektir.Bunun için içerisine soda ve kireç eklenir.Bu maddeler ayrı zaman da camın kırılganlık özelliğini de azaltır.Renkli cam elde etmek için ise bu maddelere ek olarak kobalt,uranyum ve altın gibi maddeler eklenir.Yeterli derecedeki sıcaklıkta eriyen bu karışım akışkan bir hal alır ve presleme,üfleme,iki kere üfleme gibi yöntemlerle şekil verilir.İstenilen şekil verildiğinde ise soğutulur

Cam nedir?

Sorusundan başlayalım öncelikle. Camın ham maddesi kumdur. Kum, soda, kalker, kireç, dolomit, feldspa ve benzeri mineraller eklenerek 1500 derece sıcaklıklıkta eritilerek şekil verilmesiyle ortaya çıkan madde camdır.Cam sadece kumdan da üretilebilir ancak bu camlar çok kırılgan olur.

Temperli Cam Nasıl Yapılır?

Cam temperleme işlemi özel ısıtma ile yapılır.600-650 derece hızla  soğutulur.Sıcaklığın düşmesiyle  camlar birden sertleşir.Önce dış kısımlar ,sonra iç kısımlar soğur.Bu soğumayla camların yüzeyinde basınç ve iç alanlarda çekmeler meydana gelir. Temperlenmiş cam diğer camlardan farklıdır.Şimdi bu farklardan bahsedelim.

  • 300 santigrat derece de temperli cam üretilebilirken, normal cam bunun aksine sadece 40 santigrat derece üretilebilir.
  • Temperli camların üzerinde talaş kaldırma,taşlama ve kesme yapılamaz.
  • Temperlenmiş bir camı kırmak 2 metre yükseklikten 500 gram ağırlığında bilye atmak yeterlidir.Bu durum normal camlar da 15 cm kadardır.

Cam Biçimlendirme Yöntemleri

1-Üfleme(şişirme) Yöntemi

2-Dökme-Silindirleme Yöntemi

3-Çekme Yöntemi

4-Yüzdürme Yöntemi

5-Presleme Yöntemi

6-Savurma Yöntemi

7-Köpük Haline Getirme Yöntemi

8-Lif Haline Getirme Yöntemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.