1. Haberler
  2. Life
  3. Arı Poleni Faydaları | Arı Poleni Faydaları Nelerdir

Arı Poleni Faydaları | Arı Poleni Faydaları Nelerdir

Arı poleni faydaları nelerdir?

Arı poleni faydaları bilimsel çalışmalar ve araştırmalar sonucunda kanıtlanmış durumdadır. İnsan sağlığına oldukça faydalı olduğu belirtilmiştir. Tıp dünyasında oldukça ilgi gören arı poleni, insan sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Mucizevi bir besin olan polende; çeşitli vitaminler, aminoasitler ve yağlar bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bu mucizevi besin; 250 den fazla aktif madde bulundurmaktadır.

Pek çok insan sağlıklı olmak, dayanıklılığı artırmak ya da atletik performansı artırmak amacıyla tüketmektedir. Aynı zamanda iştah açılmasını sağlamak için de tüketimi gerçekleştirildiği bilinmektedir.

Arı Poleni Faydaları ve Zararları

Arı poleni faydaları uzmanlar ve bilimsel çalışmalar tarafından desteklenmektedir ve polenin kullanımına dair teşvik edici açıklamalar bulunmaktadır. 250 den fazla bileşenleri ve zengin içeriği sebebiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. İçinde bulundurduğu biyolojik bileşenleri; mevsimlere ve toplanılan bitki çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir.

Oldukça zengin ve güçlü bir içeriğe sahip olan arı poleni, alerjik reaksiyonların yaşanmasına neden olabilmektedir. Uzman bir hekime danışıldıktan sonra polenin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Polen tüketimi sonrası herhangi bir alerji durumunda mutlaka uzmana danışılması gerekmektedir. Çünkü bir besin insanlar için bazen zehir olabilmektedir.

 

Arı poleni faydaları nelerdir?

 

1- Arı Polenin Faydaları | Arı Poleni Faydaları Nelerdir?

Zengin içerikli mucizevi besinler arasında yer alan polenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İnsan vücuduna kuvvet ve güç kazandırmaktadır. Performansın artmasına yardımcı olmaktadır ve kas yapısını güçlendirmekte etken rolü bulunmaktadır. Aynı zamanda çocukların gelişimlerini de destekleyici vitaminleri bünyesinde bulundurmaktadır. Gelişimlerine katkı sağlayacak harika bir vitamin deposu olan arı poleni faydaları şunlardır:

1. 1- İnsana Enerji Verir

Arı poleni faydaları oldukça geniş alanlara hitap etmektedir. İnsana enerji vermesi ise sadece bunlardan biridir. Besin serisi açısından geniş bir yelpazeye sahip olması sebebi ile vücuda doğal bir enerji vermektedir. Çeşitli proteinlere, B vitaminine ve karbonhidrata ev sahipliği yaparak, tüketilmesi sonucu tüm gün vücudun yorgunluk karşısında dirençli olmasını sağlamaktadır. Yani vücut direnci artışını desteklemektedir.

1. 2- Antioksidan Özelliği Bulunmaktadır

Vücudu yenilemede ve yaşlanma etkilerini geciktirmede etkili olduğu belirtilmektedir. Yaşlanma etkileri polenin içerisinde bulunan antioksidan sayesinde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda vücudun yenilenmesinde etkendir.

1. 3- Cildi Korumaktadır

Arı poleninin faydalarından biri de cilt sağlığını korumaktır. Tende meydana gelen deri hastalıkları (egzama, sedef) tahrişlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt sağlığının ve tenin korunmasına vesile olmaktadır. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.

1. 4- Solunum Yolu Hastalıkları Tedavisinde Etkilidir

Arı poleni faydaları, zengin içeriği ve yüksek seviyede antioksidan ve çeşitli vitaminleri ile çeşitlilik göstermektedir. Akciğer dokuları üzerinde olumlu etkileri, polenin içerisinde bulunan antioksidan sayesindedir. Astım ataklarını hafifletmeye ve azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra meydana gelen rahatsızlığı da ortadan kaldırdığı açıklanmaktadır. Solunum yolu hastalıklarından astım ve bronşit gibi rahatsızlık başlangıç evrelerinde, hastalığı tedavi edici etkisinin olduğu da belirtilmektedir.

1. 5- Alerjileri Giderici Etkisi Bulunmaktadır

Polenin alerjik hastalıkları giderdiği, yapılan araştırma sonuçlarında ortaya çıkmıştır. Yapılan bilimsel deneyler ve araştırmalar sonucunda hastaların yüzde 94’ünde arı poleni ile rahatsızlıklarından kurtulduğu ve sağlıklarına kavuştuğu açıklanmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda; alerjik astım, sinüs ve alerji gibi rahatsızlıkların giderildiği tespit edilmektedir. Bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olduğu belirtilmektedir.

1. 6- Sindirim Sistemini Korumaya Yardımcıdır

Arı poleni faydaları arasında sindirim sistemini korumaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. İçerdiği enzimler sayesinde sindirim sistemi sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Çeşitli gıdalardan alınabilecek enzimleri, arı poleni içerisinde rahatlıkla bulunabilmektedir.

1. 7- Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir

Antibiyotik etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bünyeyi mikroplara karşı koruduğu bilinmektedir. Polenlerin, düzenli bir tüketim sonucu olarak bahsedilen bu etkileri bulunmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir