Cumhuriyet gazetesinde deprem! 

featured

Cumhuriyet gazetesi Genel yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya görevinden istifa etti. Üç yıldır sürdürdüğü görevinden istifa gerekçesini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Küçükkaya istifasına ilişkin, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un kendisine “ya çalışma arkadaşların istifa edecek ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın” dediğini aktardı.

 

İşte Aykut Küçükkaya’nın istifa açıklaması;

“Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’na,

7 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen vakıf toplantısında yönetim kurulu üyelerinin oybirliğiyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildim. 3 yıldır bu görevi büyük bir onur ve gururla yürüttüm. 

Yazıişleri ekibimle birlikte gazetecilikte, habercilikte büyük başarılara, ödüllere imza attık. En büyük mutluluğum 27 yıldır Cumhuriyet ailesinin bir üyesi, emekçisi olmamdır.”

“Bu hafta başında Cumhuriyet Vakfı Başkanı Sayın Alev Coşkun tarafından, “Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla başlayacak toplu iş sözleşme görüşmeleri öncesi sendika üyesi olan editoryal kadrodaki arkadaşlarımı sendika üyeliğinden istifa ettirmem, bu yönde görüşmeler yapmam” istenmiştir.

Gelinen noktada olay “ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın” çizgisine geldi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı tavır nedeniyle tercihimi yazıişleri ekibimden, Cumhuriyet’e büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyet’le özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum. 

Bugün (29 Temmuz 2021) itibarıyla 27 yıldır büyük bir gururla çalıştığım gazetem Cumhuriyet’ten, 3 yıldır yürüttüğüm Genel Yayın Yönetmenliği görevimden istifa ediyorum.”

Bugüne kadar hep desteğini hissettiğim Cumhuriyet ailesine, çalışma arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla…”

AYKUT KÜÇÜKKAYA’YA MUHABİRLERDEN DESTEK

Önemli haberlere imza atan Hazal Ocak sosyal medya hesabından Aykut Küçükkaya’ya destek verdi. Ocak, “Kabul etmiyoruz. Sendikasızlaştırma kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllar Hürriyet gazetesinde çalışan ve Cumhuriyet ailesine yeni katılan İpek Özbey’de “Yanındayım…” diyerek desteğini bildirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir