Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayının faydaları herkes tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle kış aylarında yaygın bir şekilde kullanılan bu bitki çayı, insan sağlığına oldukça faydalıdır. İçerdiği besin değerleri ile dikkat çeken Ekinezya çayı, başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı da oldukça etkilidir.

Tüm bunların yanı sıra Ekinezya çayı son derece kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Ayrıca, birçok kişi eczanelere giderek bu çayı pratik bir şekilde temin edebilmektedir. Peki, Ekinezya çayı nasıl yapılır, Ekinezya çayının faydaları nelerdir? Dilerseniz, merak edilen bu soruların yanıtlarını gelin detaylı ve kapsamlı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayının faydaları nelerdir sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve merak edilmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında enfeksiyon riskini ortadan kaldıran bu çay aynı zamanda uykusuzluk sorunlarına da fayda sağlayabilmektedir. İşte, Ekinezya çayının faydaları… 

 • Ekinezya çayı, düzenli olarak kullanıldığında ağız kokusunu ortadan kaldırabilmektedir.
 • Ekinezya çayı başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere vücut içerisinde oluşan tüm enfeksiyonlara karşı son derece etkilidir.
 • Düzenli olarak tüketilen Ekinezya çayı sayesinde stresten ve yorgunluktan kurtulabilirsiniz.
 • Ekinezya çayı sindirim sisteminizin düzenli olarak çalışmasına da yardımcı olabilmektedir.
 • Tüm bunların yanı sıra Ekinezya çayı vücut içerisinde oluşan ağrıları da ortadan kaldırabilmektedir.
 • Ayrıca, düzenli olarak tüketilen bu bitki çayı sayesinde uykusuzluk sorunundan kolaylıkla ve pratik bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

Ekinezya çayı, son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Söz konusu bitki çayını yapabilmek için aşağıda anlatılan adımları takip edebilirsiniz.

 • 1 Bardak kaynar suyun içerisine 1 veya 2 çay kaşığı Ekinezya yaprağını ekleyiniz.
 • Ardından hazırladığınız karışımı 10 dakika boyunca aralıksız bir şekilde kaynatınız.
 • Kaynatma işlemini tamamladıktan sonra çayınızı süsünüz ve tüketmeye başlayınız.

Hazırladığınız bitki çayını günde en fazla 3 kez aç karnına tüketebilirsiniz. Üçten fazla tüketilen ve uzun süre kullanılan Ekinezya çayı yüzünden alerjik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak için mutlaka bu bitki çayını önerilen miktar dahilinde kullanmaya özen gösteriniz.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya Çayının Zararları Var Mı?

Ekinezya çayı uzun süreli kullanımlarda bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için mutlaka bu çayı önerilen sürelerde kullanmalısınız. İşte, Ekinezya çayının açtığı bazı sağlık sorunları…

 • Bazı hastalarda alerjik sorunlara neden olabilmektedir.
 • Bulantı, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
 • Karın ağrısı, kabızlık ve ishal de Ekinezya çayının açtığı sağlık problemlerinden biridir.
 • Tüm bunların yanı sıra nadirde olsa bazı kişilerde halsizlik ve ateş gibi yan etkilerde görülebilmektedir.

Yukarıda bulunan yan etkiler Ekinezya çayına aittir. Bu yan etkilerden herhangi biri ile karşılaşmanız durumunda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve gerekli tıbbi desteği almalısınız.

Ekinezya Çayını Kimler Kullanamaz?

Ekinezya çayı hemen hemen herkes tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Fakat hamile bireyler, astım hastası olanlar, alerjik bünyeye sahip olan kişiler, kanser hastaları, sıtma hastaları, mide sorunları olan kişiler, sertleşme sıkıntısı yaşayan bireyler, yüksek tansiyon hastaları, sedef hastaları ile AIDS gibi bağışıklık sistemine etkileyen hastalıklara sahip olan bireylerin bu çayı kullanması tavsiye edilmemektedir.

Ekinezya çayının faydaları yukarıda ki gibidir. Bu bitki çayının sağladığı faydalardan yararlanabilmek için mutlaka önerilen miktarlarda kullanmanız tavsiye edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu bitki çayını hem aktarlardan hem de eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir