1. Haberler
 2. Genel
 3. Özel Numara Kapatma: Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Özel Numara Kapatma: Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

featured

Herkes telefon numarasının kim olduğunu görmek istiyor. Bunu kimse inkar edemez. Sizi kimin aradığını öğrendikten sonra, gerçekten duymak istediğiniz kişilerden arama alabilirsiniz. Özel numaraları devre dışı bırakarak veya özel numaraları engelleyerek istenmeyen aramalardan kurtulabilirsiniz.

Bazı durumlarda, numaranızı gizlemeniz gerekebilir. Dolayısıyla karşı tarafı kimin aradığı belli değil. Belki başka birini şaşırtmaya çalışıyorsun. Bazen kesinlikle gitmek istemediğiniz bir yer arıyor olabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, numarayı gizli tutmak çok kolaydır. 

Android’te bilinmeyen numaraları engelleme

Günde çok fazla arama alabilirsiniz. Bunların çoğu spam aramalarsa, bir çözüm bulmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda, bilinmeyen numaraların yanı sıra gizli numaraları da engelleyebilirsiniz.

 • İlk olarak, cep telefonunuzun ana ekranındaki “Telefon” simgesine dokunun.
 • Telefon bölümünü açtıktan sonra, genellikle sağ üstte veya sağ üstte bulunan 3 noktalı menüye dokunun.
 • Bir açılır menü görüntülenir. Bu açılır menüde Ayarlar seçeneğine girmelisiniz.
 • Çağrı Ayarları bölümünü açtıktan sonra Numarayı Engelle seçeneğine dokunun.
 • Son olarak, Numarayı Engelle penceresinde Bilinmeyen arayanları engelle seçeneğini etkinleştirin.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra artık güvenilmeyen numaraları engelleyebilirsiniz. Rehberinizde olmayan operatörler, pazarlamacılar, dolandırıcılar ve diğer numaralardan gelen aramaları otomatik olarak nasıl engelleyebilirsiniz? Bu çok köklü bir çözüm, ancak rahatsız edilmek istemeyenler için ideal bir çözüm. 

Android’te gizli numaraları engelleme

Ev ve kişisel numaraları engellemek çoğu zaman doğru seçim değildir. Bunun nedeni, ayarın tüm özel numaraları tamamen engellemesidir. Arkadaşlarınız ve aileniz gizli numaralardan arıyorsa onlar da engellenir.

 • İlk olarak, cep telefonunuzun ana ekranındaki “Telefon” simgesine dokunun.
 • Telefon bölümünü açtıktan sonra, genellikle sağ üstte veya sağ üstte bulunan 3 noktalı menüye dokunun.
 • Açılır menü göründüğünde, bu açılır menü için Ayarlar seçeneğine girmeniz gerekir.
 • “Arama ayarları” kısmı açıldıktan sonra “Arayan kimliği ve spam koruması” seçeneğini aktif hale getirin.

Bu adımları izleyerek, özel numaranızdan gelen tüm aramaları engelleyeceksiniz. Lütfen tekrar hatırla. Özel numaranızı devre dışı bırakırsanız veya bloke ederseniz, sizi özel numaranızdan arayan akrabalarınız sizi aradıklarında sizinle iletişime geçemezler. 

iPhone’da bilinmeyen numaraları ve gizli numaraları engelleme

Otomatik aramalar insanları bunaltabilir. Bu aramaların çoğu özel numaralar şeklindedir. Bu nedenle, Arayan Kimliği bölümünde “Bilinmeyen” görüntülenir. Bu tür aramaları engellemek, birçok istenmeyen aramanın size ulaşmasını engelleyebilir

 • Öncelikle cep telefonunuzdan “Ayarlar”a gidin.
 • Ayarlar bölümünü açtıktan sonra Telefon bölümüne dokunun. Burada çeşitli seçenekler var.
 • Sessiz Bilinmeyen seçeneğini etkinleştirmek için ekranı biraz aşağı kaydırın.

Ev ve kişisel numaraları engellemek çoğu zaman doğru seçim değildir. Bunun nedeni, ayarın tüm özel numaraları tamamen engellemesidir. Arkadaşlarınız ve aileniz gizli numaralardan arıyorsa onlar da engellenir. 

Turkcell’de gizli numaraları engelleme

Turkcell hattı kullanıyorsanız, gizli numaraları engellemek ve özel numara devre dışı bırakma işlemini gerçekleştirmek için birkaç basit adımı izlemeniz gerekir. Bu engelleme operatör tabanlıdır. Tabii ki, telefon ayarlarınızla oynamak zorunda değilsiniz.

 • Öncelikle telefonunuzda “Telefon” ikonuna dokunun.
 • *253# ekranda bir numara çeviriyormuşsunuz gibi görünür *, 2, 5, 3 ve # tuşlarına dokunun, ardından girdiğiniz numarayı çevirin.
 • *253# tuşladığınız anda, özel numaranızdan gelen tüm aramalar otomatik olarak engellenecektir.
 • *253# tekrar aradığınızda özel numaradan arama için hattı açınız.

Turkcell hat kullanıcıları için özel numaraları engellemek veya devre dışı bırakmak çok kolaydır. Unutulmamalıdır ki, sadece özel numaraların engellenmesi, bu kanal üzerinden sizinle iletişime geçmeye çalışan herkesi engelleyecektir. Eğer ihtiyacınız varsa, basit bir arama ile yapabilirsiniz. 

Türk Telekom’da gizli numaraları engelleme

Türk Telekom hattı kullanıyorsanız özel numaraları devre dışı bırakma ve bloke etme işlemi son derece basittir. Bir numarayı arayarak bunu otomatik olarak yapabilirsiniz. Bunu, telefon ayarlarınızla uğraşmadan kolayca yapabilirsiniz.

 • İlk önce cep telefonunuzdaki “Telefon” simgesine dokunun.
 • *253# ekranda bir numara çeviriyormuşsunuz gibi görünür *, 2, 5, 3 ve # tuşlarına dokunun, ardından girdiğiniz numarayı çevirin.
 • *253# tuşladığınız anda, özel numaranızdan gelen tüm aramalar otomatik olarak engellenecektir.
 • *253# tekrar aradığınızda lütfen özel numaradan aramaya giden hattı açınız.

Türk Telekom hat kullanıcıları için kişisel numaraları devre dışı bırakmak veya bloke etmek çok kolaydır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, sizi gizli numaradan arayan hiç kimsenin sizinle iletişime geçemeyeceğini bilmeniz gerekir. Yakınınızdaki kişiler tarafından çok sık aranıyorsanız, onlara haber verebilirsiniz. 

Vodafone’da Gizli Numaraları Engelleme 

Vodafone hattı kullanıyorsanız, özel numarayı bloke etmek ve özel numarayı devre dışı bırakmak için operatöre mesaj göndermelisiniz. Telefonda ek yapılandırma gerekmez. Gizli numaralardan gelen aramaları tek bir mesajla engelleyebilirsiniz.

 • İlk olarak, cep telefonunuzdaki “Mesaj” simgesine dokunun.
 • Mesaj alanına “GIZLI AC”‘ı (tırnak işaretleri olmadan) ve alıcı alanına 7046 numarasını tıpkı bir mesaj gönderir gibi girin.
 • 7046’ya mesaj gönderdiğinizde, özel arama nedeniyle hat bloke olur.
 • Gizli bir numaradan gelen aramayı açmak için GİZLİ KAPAT (tırnak işaretleri olmadan) girin ve Alıcı alanına 7046 numarasını girin.

Bu işlemlerin bir Vodafone hattında yapılması hattaki gizli numaralardan gelen aramaları engeller. Birisi sizi gizli bir numaradan ararsa, sizinle iletişim kuramaz. Size yakın birinden arayan olursa lütfen bize bildirin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir