1. Haberler
  2. Life
  3. Bedensel Duyumların Yönetimi Nasıl Gerçekleşir

Bedensel Duyumların Yönetimi Nasıl Gerçekleşir

featured

‘Bedensel duyum’ terimi, vücudumuzun acı veya açlık gibi içsel durumunun algılanmasını ifade eder. Bu farkındalık, sıcaklık, basınç, hareket, koku, tat, hafif dokunuş, ses ve görme gibi çeşitli uyaranlarla tetiklenebilir. Beyin, bu bilginin bir temsilini oluşturmak için duyu organlarından (örneğin gözler, kulaklar, burun, deri) gelen sinyalleri kullanır. Bu temsillere duyumlar denir.

Bedensel duyumlar günlük yaşamın temel parçalarıdır ve günlük aktivitelerde kilit rol oynar. Davranışlarımızı da etkiliyorlar. Örneğin, karar verme süreçlerimizi, ruh halimizi, dikkatimizi ve motivasyonumuzu etkilerler. Ek olarak, sağlığı ve refahı etkileyebilirler. Bu nedenle beynin bu hisleri nasıl yönettiği hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Vücudunuzun duyularını yönetmek, konsantrasyon ve uygulama isteği gerektirir. Kendinizi düzgün bir şekilde hazırlamayı öğrenirseniz, vücut duyularınız sizi güvende tutacaktır. Bedenin duyuları bilinen tüm canlılarda mevcuttur. Dokunma duyusu insan vücudundaki en belirgin duyudur. Tüm memeliler ve kuşlar, nesnelerin zararlı mı yoksa faydalı mı olduğunu belirlemek için dokunma duyularına güvenirler. İnsan vücudu, dokunma ve basınç şeklinde uyaranları algılamak için sensörler üretir.

Bedensel Duyumların Yönetimi Nedir?

Vücut, günlük yaşamımızda kilit rol oynayan karmaşık bir sistemdir. Nefes alma veya sindirim gibi temel işlevlerden düşünme veya akıl yürütme gibi daha yüksek bilişsel süreçlere kadar insan varlığının her alanında yer alır. Vücudun duygularımız ve davranışlarımız üzerinde de güçlü bir etkisi vardır. Vücudumuz sürekli değişiyor. Yaşlanma, hastalık veya yaralanma nedeniyle sürekli değişikliklere uğrarlar. Ayrıca çevre ile olan etkileşimlerimizin bir sonucu olarak değişirler. Vücudumuz her zaman yeni durumlara uyum sağlar. Bu adaptasyona plastisite denir.

İnsan vücudunun, çevremizi dokunma, tat alma, koku alma, işitme, görme ve propriyosepsiyon (vücudun bölümlerinin nerede olduğu hissi) yoluyla algılamamızı sağlayan kendi duyusal sistemi vardır. Bu duyusal sistem çevremizde gezinmemize ve diğer insanlarla etkileşime girmemize yardımcı olur.

Bedensel Duyumların Yönetimi Ne İşe Yarar?

Beyin bu duyulardan nöron adı verilen sinir hücreleri yoluyla bilgi alır. Nöronlar elektrik sinyallerini kullanarak birbirlerine mesaj iletirler. Bu sinyaller, nöronları birbirine bağlayan uzun, ince lif demetleri olan aksonlar boyunca ilerler. Bir nöron ateşlendiğinde, nörotransmiterler adı verilen kimyasalları kendileriyle başka bir nöron arasındaki sinapsa salar. Nörotransmiterler sinaps boyunca mesajlar taşıyarak nöronlar arasında iletişime izin verir.

İnsan vücudu, duygularımızı, duygularımızı, ruh hallerimizi ve düşüncelerimizi düzenleyen yerleşik mekanizmalara sahiptir. Bu refleksler biz farkında bile olmadan otomatik olarak tetiklenir. Bunlara otonom sinir sistemi (ANS) denir. Bu makalede, ans’nin nasıl çalıştığı ve bu sistemler düzgün çalışmadığında ne olacağı araştırılmaktadır. Acı veya haz duyduğumuzda, genellikle buna fazla dikkat etmeyiz çünkü bu günlük hayatımızın bir parçasıdır.

Bedensel Duyumların Yönetimi Özellikleri Nelerdir?

Vücut, işlevleri sinir sistemi tarafından düzenlenen karmaşık bir sistemdir. Bu sistem iki ana bileşenden oluşur: merkezi sinir sistemi (CNS) ve periferik sinir sistemi (PNS). CNS, beyin sapı ve omurilikte bulunan kontrol merkezleri aracılığıyla pns’yi kontrol eder. Bu merkezler vücuttan duyusal bilgi alır ve kaslara motor komutlar gönderir. Cns’nin üç ana bölümü vardır: beyin, beyincik ve beyin sapıdır. Her bölüm, belirli işlevleri yerine getiren birkaç alan içerir. Örneğin, beyin dört loba ayrılır: frontal lob, parietal lob, oksipital lob ve temporal lob. Her lob, görsel uyaranları işlemek veya hareketi kontrol etmek gibi özel görevleri yerine getirir.

İnsan vücudunda gözler, kulaklar, burun, dil, deri vb. Gibi bir dizi duyu organı bulunur. Bu organlar beyne sinirler yoluyla bağlanır. Beyin bu organlardan gelen sinyalleri işler ve vücudun diğer bölgelerine gönderir. Bu sürece duyum denir. Duyum, vücudun yüzeyinde meydana gelen uyaranların veya olayların algılanmasıdır. Duyum, dış uyaranlar ciltte bulunan reseptörlerle etkileşime girdiğinde gerçekleşir. Sinir uçları, sinyali beyin tarafından işlendikleri omuriliğe iletir.

Bedensel Duyumların Yönetimi Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Vücudun bizi tehlikeye veya zevke karşı uyaran hisleri vardır. Bu duyumlar arasında ağrı, sıcaklık, basınç, sıcak, soğuk, kaşıntı, gıdıklama vb. Bulunur. Mutluluk, üzüntü, öfke, korku, sürpriz, iğrenme vb. Duygularımızdan da sorumludurlar. Ayrıca davranışlarımızı düzenlemede önemli bir rol oynarlar. Örneğin aç, susamış, yorgun, uykulu, stresli, endişeli vb. Olduğumuzda., vücudumuz bize duyumlar yoluyla sinyaller gönderir. Bu duyumlar bize yemek yememiz, içmemiz, uyumamız, rahatlamamız, egzersiz yapmamız vb. Gerekip gerekmediğini söyler. Duyumlar hayatta kalmak için gereklidir. Çevremizdeki çevre hakkında bilgi sağlarlar. Çevre ve diğer canlılarla etkileşime girmemize izin veriyorlar. Ayrıca ortamdaki değişikliklere uyum sağlamamızı da sağlarlar.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir