‘Help Turkey’ etiketine soruşturma!

featured

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada ‘Help Turkey’ etiketine soruşturma. Başsavcılık sosyal medyada yapılan ‘Help Turkey’ etiketiyle sosyal medyada yapılan paylaşımlara resen soruşturma başlattı.

Türkiye’nin güneyinde ve batısında başlayan yangınların ve yetersiz müdahale yapılmasının ardından sosyal medyada ‘Help Turkey’ başlığı ile paylaşımların yapılmasının yankısı devam ediyor.

‘Help Turkey’ başlığı altında yaklaşık 2.7 milyon tweetin atıldığı “Türkiye’ye Yardım Edin” kampanyasına ünlü isimler de dahil olmak üzere çok sayıda kullanıcıdan destek gelirken kampanyaya karşı çıkanlar da oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Help Turkey” başlığı altında sosyal medyada yapılan paylaşımlar hakkında resen soruşturma başlattı.

Ankara Cumuhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen açıklama şu şekilde:

Orman yangınlarının çıktığı 28.07.2021 tarihinden bu yana bir kısım haber ve sosyal medya sitesi üzerinden yapılan paylaşımlarla ilgili teknik inceleme ve araştırma sonucu bazı kişi ve grupların gerçek veya bot hesaplar üzerinden organize bir şekilde halk arasında endişe, korku ve panik yaratmaya, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılamaya çalıştıkları saptanmıştır. Bu itibarla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca suç unsuru içerdiği tespit edilen paylaşımlarla ilgili resen soruşturma başlatılmıştır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir