İzmir Karşıyaka Öğretmenler Lokali’nde Atatürk tabloları çalındı

featured

Karşıyaka Öğretmenler Lokali’nde yapılan resterasyon çalışması sonrası,  4 adet kristal ayna, Kurtuluş Savaşı döneminde çekilmiş 11 orijinal fotoğraf ve ressam Ayla Erdur tarafından çizilen iki adet Atatürk tablosu kayıplara karıştı.

Tarihi binada sergilenen 4 adet kristal ayna, Kurtuluş Savaşı döneminde çekilmiş 11 orijinal fotoğraf ve ressam Ayla Erdur tarafından çizilen iki adet Atatürk tablosu 2019 yılında tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından kayıplara karıştı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise müfettiş soruşturmasının sürdüğünü söylemekle yetindi.

Cumhuriyet’ten Muhammed Özmen’in haberine göre, Eserlerin kaybolduğunu ressam Ayla Erdur’un öğrencileri ortaya çıkardı. Öğretmenler Lokali’nde restorasyondan önce 4 yıl gönüllü olarak resim dersleri verdiğini belirten ressam Ayla Erdur, “2 sene süren bir restorasyon çalışması yapıldı. Restorasyonun sonunda binayı ziyaret eden öğrencilerim sergilenen tabloları göremeyince beni aradılar. Binaya gelip konuyu yetkililere sorduğumda tabloların ve diğer eserlerin kaldırıldığını öğrendim. Ancak nereye götürüldükleriyle ilgili bir yanıt alamadım” dedi. 

Yetkililer sus pus

Eserlerin bulunması için çeşitli kurumlara başvurduğunu dile getiren Erdur, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığım görüşmelerden bir sonuç alamadım. Karşıyaka Kaymakamı ile görüştürülmüyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe yazdım ancak beni telefonla arayarak konunun kendi alanlarına girmediğini söylediler. İzmir Valiliği’ne dilekçeler yazdım ancak eserlerin nereye götürüldüğünü söylemediler. Çabalarım sonucu en son İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yanıt aldım. Bir müfettiş görevlendirildi, ifademe başvuruldu. Ancak bir yıldır oradan da bir yanıt gelmiyor” ifadesini kullandı.

Erdur, kaybolan eserler bulunana kadar çabalarını sürdüreceğini belirterek şunları söyledi: “Bu tarihi mekânın böyle bir hale gelmesi uykularımı kaçırıyor. Atatürk bu mekânda balolara katıldı, zeybek oynadı. Ülkemizin ve İzmir tarihinin izlerini taşıyor burası. Ben yalnızca kaybolan tablolarımın peşinde değilim. Tarihe saygının ve emeğe saygının peşindeyim. Demirbaş listesinde bulunan eserler kayboluyor ve hiçbir yetkili bu eserlerin nereye götürüldüğünü söyleyemiyor. Burada bir hırsızlık var. Tarihe olan saygım nedeniyle eserlerin kaybolmasını içime sindiremiyorum ve bulunması için mücadele ediyorum. Ne şekilde yok ettiler, sattılar mı çaldılar mı bunun ortaya çıkmasını istiyorum.”

Soruşturma sürüyor

Konuya ilişkin ulaştığımız İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise soruşturmanın sürdüğünü, kayıp eserlerle ilgili müfettiş soruşturmasının hassasiyetle yürütüldüğünü ve konunun önümüzdeki günlerde aydınlatılacağını bildirdiler.

Açılışı Binali Yıldırım yapmıştı

1892 yılında yapılan, 1900’lü yıllarda levanten lokantası olarak kullanılan daha sonra Halk Evi binası, Türk Kültür Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Sanat Merkezi ve son yıllarda da Karşıyaka Öğretmenler Lokali olarak hizmet veren binanın restorasyondan sonraki açılışını 24 Kasım 2019’da önceki dönem Meclis Başkanı AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım yapmıştı. 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir