1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Ucuz 5 Protein Zengini Besin     

Ucuz 5 Protein Zengini Besin     

Ucuz 5 Protein Zengini Besin     

Ucuz 5 protein zengini besin ile vücudunuzu şekillendirmek daha kolay! Proteinler vücudun yapısında olmazsa olmaz temel kaynaklarından. Kilo vermek isteyen ve vücut çalışanların en çok protein tüketmesi gerekir. Protein tozları yerine gıdalardan doğal protein etme imkanı her zaman mümkün. Hem sağlık hem de kemik yapısı gelişimine katkı sağlamak için protein zengini pek çok gıda bulunuyor.

En büyük protein kaynağı olan kırmızı et, balık ve süt ile başlıyor. Uzun protein zengini gıdalar listesi içerisinden en uygun fiyatlı proteinleri seçtik. En ekonomik protein deposu gıdalar herkesin kesesine uygun gelecek. İşte en ucuz 5 protein zengini besin listesi!

Protein ve Fiyat Şampiyonu Yumurta

Protein bakımından zengin ve fiyatıyla cep yakmayan gıdaların başında yumurta bulunuyor. Sağladığı protein miktarı ile fiyatını karşılaştırdığımızda yumurta gıdalar arasından en ekonomik olanı. Sağlıklı her bireyin günde en az 50 gram protein alması gerekir. Spor yapanlar, kilo vermek isteyenler ve erkekler için bu ihtiyaç daha fazla. Zayıflamak için karbonhidratı, glikozu ve yağları düşük tutarak proteine ağırlık vermek şart. En ucuz 5 protein zengini besin arasında birinci olmasının sebebi 100 gr yumurtada 13 gr protein olması.

Günde 7 yumurta yiyerek tüm protein ihtiyacı karşılanmış oluyor. Çok da doyurucu olsa da uzmanlar tek yönlü beslenmeyi önermiyor. Yani günde 7 yumurta tek yönlü beslenme olduğunu üzülerek belirtiyoruz. Yumurta içerdiği pek çok vitamin ve minarelle bağışıklık sisteminin güçlenmesine de fayda sağlıyor. Kalorisi bakımında sadece 75 kkal olması protein değeri yüksek besinler tablosu için liderlik vasfı taşıyor.

Yüksek Lif ve Protein Kaynağı Yulaf

Sporcuların ve diyetisyenlerin hayatından çıkaramadıkları en güvenilir besin kaynağıdır yulaf. Bu tatsız tuzsuz, glütensiz ve lif kaynağı gıda hem düşük fiyatlı hem de vücuda çok faydalı. Diğer tahıllara göre daha doyurucu ve hafif olan yulaf sadece 67 kkal ile kalori şampiyonu. Kalp sağlığını ve bağırsak sağlığını içerdiği lifle destekleyen yulaf, ucuz 5 protein zengini besin arasında ikinci sırada.

Yoğun lif yapısı nedeniyle tek başına tüketilmesi zor olan yulafla ilgili pek çok tarif bulunuyor. Çoğunlukla kahvaltıda tercih edilen yulafı omletlerle, sütle ve yoğurtla karıştırmak en fazla tercih edilen yöntem. Elma, çilek, havuç gibi şekerli meyvelerle yulafı karıştırarak buz gibi bir smoothie içecek hayal edin. Yulafla protein içeren meyveler karıştırıldığında protein ve vitamin ihtiyacınızı bir arada almış olacaksınız.

Protein Zengini Besin     

Kalsiyum ve Protein Zengini Süt ve Yoğurt

 

Süt içmek çocukluğumuzdan beri dayatılan bir gelenek. Akşam yemeklerinde yoğurt hiç eksik olmaz. Bu iki yakın gıda kemiklerin gelişmesinde ve günlük protein ihtiyacının karşılanmasında en ucuz yöntemlerden. Diyetisyenlerin listelerinde mutlaka yer verdikleri bu gıdalardan günde birer porsiyon tüketmek tüm ihtiyacınızı karşılıyor. Fiyat bakımından en ucuz protein kaynakları arasında üçüncü sırayı hakkıyla kazanıyor.

Diyet yapanların listesinde de yer alan bu süper ikilinin kullanımında miktar çok önemli. Zayıflamak için programa alınan süt ve yoğurdun yağsız olması gerekiyor. Günde en az iki bardak veya 4 bardak süt tüketmek yeterli. Süt tüketildiyse 2 kâse de yoğurt tüketmek yanlış bir davranış oluyor. Erkekler için ise 4 porsiyona kadar yükseltmek mümkün. Süt ve yoğurttan sonra ucuza protein arayışımız devam ediyor.

Bulgur ve Yeşil Mercimek ile Protein İhtiyacınızı Ucuza Getirin!

Protein bakımından en ucuza elde edebileceğimiz gıdalardan iki tanesi bulgur ve yeşil mercimek. Küçük bir kase az yağlı buldur yaklaşık 150 gram gelir ve içerisinde 6 gram protein bulunur. Kalorisini ve cebini hesaplayanlar için ideal.

Diyet yaparken açlık hissedenler için yine uzun süre doygun hissettirecek lifli ve lezzetli yeşil mercimek en uygun protein kaynaklarından. Lif, mineral ve vitaminleriyle sadece diyet için değil sağlık için de tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bir küçük kase yeşil mercimekte 8 gram protein bulunması, baklagiller familyasından gelmesi ve doğal olarak yetişmesi onu saf protein kaynakları arasında yükseltiyor. Çok çeşitli salatalarda, yemeklerde, çorbalarda kullanılan bu ucuz ikili beraber de güzel bir harmoniye sahip. En ucuz 5 protein kaynağı sadece zayıflamak için değil sağlığına ve bağışıklık sistemine yatırım yapanlar için de çok faydalı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir