İrade Nedir? Nasıl Geliştirilir?

featured

İrade, doğal dürtülerinizi geçersiz kılma ve hedeflerinize bağlı kalma yeteneğidir. Geleceğe odaklanma ve kısa vadeli hazzı erteleme yeteneğidir. Birçok insan iradeyi doğuştan gelen bir nitelik olarak düşünür, sahip olduğunuz veya olmadığınız bir şeydir fakat irade bir kas gibidir.

Uygulama ile geliştirilebilir. İradenizi geliştirmek için yapabileceğiniz birçok şey var. En iyi yollardan biri basit, ulaşılabilir hedefler belirlemektir. Bir hedefe, hatta küçük bir hedefe ulaştığınızda, bir başarı hissi hissedeceksiniz ve bu irade gücünüzü artıracaktır.  İrade geliştirme günümüzde oldukça önemli bir işlevsel sürece tekabül eder, dolayısıyla irada geliştirmenin günümüzde önemi oldukça büyüktür.

İrade Geliştirme Yolları Nelerdir?

Olumlu bir tavrınız olduğunda, hedeflerinize ulaşmak için daha motive olacaksınız. Ayrıca günaha karşı sebat etme olasılığınız daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda, iyi alışkanlıklar kurarak irade gücünüzü artırabilirsiniz. İyi alışkanlıklar geliştirdiğinizde, hedeflerinize bağlı kalmayı daha kolay bulacaksınız. Çünkü iyi alışkanlıklar otomatiktir. Herhangi bir çaba veya irade gerektirmezler. İradenizi geliştirmek istiyorsanız, yapabileceğiniz şeylerden bazıları bunlardır. Ancak unutmayın, bu önemli kası geliştirmek zaman ve pratik gerektirir.

İrade, günaha direnme ve hedeflerinize odaklanma yeteneğidir. Aksiliklere ve dikkat dağıtıcılara rağmen motive olma ve hedeflerinize ulaşma yeteneğidir. İrade, zamanla geliştirebileceğiniz zihinsel bir güçtür. Hafızanın kullanımı irade geliştirme konusunda önemli bir işlevselliktir. İradenizi geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 1. Net hedefler belirleyin ve onlara odaklanın.
 2. Düzenli kalın ve görevlerle kendinizi aşırı yüklemeyin.
 3. Dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının ve işinize odaklanın.
 4. Mola verin ve rahatlamak için kendinize zaman tanıyın.
 5. Küçük görevlerle başlayıp daha büyük görevler oluşturarak ertelemekten kaçının.
 6. Motive kalmak için olumlu pekiştirme kullanın.
 7. Kendini kontrol et ve günaha karşı koy.
 8. Olumlu ve iyimser kalın.
 9. Sabırlı olun ve pes etmeyin. İrade geliştirmek zaman ve pratik gerektirir, ancak çabaya değer. Güçlü irade gücüyle, aklınıza koyduğunuz her şeyi başarabilirsiniz.

İrade Geliştirmenin Önemi Nedir?

İrade, uzun vadeli hedeflere ulaşmak için kısa vadeli ayartmalara direnme yeteneğidir. Dikkat dağıtıcılara rağmen odaklanmış ve göreve odaklanma yeteneğidir. Bu, aksilikler karşısında sebat etme yeteneğidir. Çoğu insan irade gücünü statik bir nitelik olarak düşünür, ancak değildir. Bu uygulama ile geliştirilebilecek bir şey. İradenizi ne kadar çok kullanırsanız, o kadar güçlü olur. İradenizi geliştirmek için bazı ipuçları:

1.Bir plan yap.

Bir planınız olduğunda, kısa vadeli ayartmalardan etkilenme olasılığınız daha düşüktür. Planlamalar yaparak hedeflere yönelmek iradenizi geliştirme konusunda önemli bir süreci teşkil ediyor

 1. Kendi kendini kontrol tekniklerini kullanın.

Görselleştirme, günlük tutma ve meditasyon dahil olmak üzere öz kontrolünüzü geliştirmek için kullanabileceğiniz bir dizi teknik vardır.

 1. Ilımlılık uygulayın.

İradenizi geliştirmek istiyorsanız, ılımlılık uygulamanız gerekir. Sağlıklı yiyecekler yiyin, yeterince uyuyun ve egzersiz yapın ve yiyecek, alkol veya diğer dikkat dağıtıcı şeylere aşırı yüklenmekten kaçının.

 1. Çabaya değer hedefler belirleyin.

Çabaya değer hedefler belirlediğinizde, onlara bağlı kalmanız daha olasıdır. Hedeflerinizin anlamlı ve zorlayıcı, ancak yine de ulaşılabilir olduğundan emin olun.

 1. Stresten kaçının.

Stresli olduğunuzda, irade gücünüz zayıflar. Rahatlamak ve stresi azaltmak için kendinize zaman ayırdığınızdan emin olun.

 1. Pozitif kalın.

Olumlu olduğunuzda, başarılı olma olasılığınız daha yüksektir. Olumlu ve iyimser kalın ve aksiliklerin sizi üzmesine izin vermeyin.

İrade Geliştirmenin Önemi Nedir, Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

İrade, aksiliklere direnme ve hedeflerinize odaklanma yeteneğidir. Dürtülerinizi geçersiz kılmanıza ve planlarınıza bağlı kalmanıza izin veren zihinsel bir güçtür. İrade gücünüzü geliştirmek, yolda kalmanıza, hedeflerinize ulaşmanıza ve ayartmalara direnmenize yardımcı olabilir. İradenizi geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Biri güçlü bir amaç duygusu geliştirmektir. Aklınızda net bir hedef ve bunu başarmak için güçlü bir nedeniniz olduğunda, günaha direnme olasılığınız daha yüksek olacaktır.

Bir diğeri öz disiplin uygulamaktır. Bu, ayartmalara direnmek, görevlere odaklanmak ve hazzı geciktirmek gibi zor olan şeyleri yapmak için düzenli olarak kendinize meydan okumayı içerir. Ayrıca sağlıklı alışkanlıklar geliştirerek irade gücünüzü geliştirebilirsiniz. Bu, sağlıklı beslenmeyi, yeterince uyumayı ve düzenli egzersiz yapmayı içerir. Son olarak, meditasyon veya farkındalık uygulayarak irade gücünüzü de güçlendirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir