Muhabbet Kuşlarında İştahsızlık Neden Olur? 

featured

Yaşayan her canlı, belirli bir beslenme düzenine sahiptir. Bu durum muhabbet kuşları için de geçerli olmaktadır. Ancak bazı muhabbet kuşları normal yeme dengesine sahip olmamakta veya iştahsız tavırlar sergileyebilmektedir. Bu nedenle muhabbet kuşlarında iştahsızlık neden olur sorusuna yanıt aranmaktadır. 

Muhabbet kuşlarının zayıf olması ya da verilen yemleri yememesinin pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Bu nedenle her iştahsız muhabbet kuşunun hasta olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ancak uzun süre iştahsız olan muhabbet kuşları, yetersiz besin alamadığı için hastalanmaya meyilli hale gelmektedir. Bu sebepten ötürü muhabbet kuşunuz zayıfsa bazı önlemler almanız oldukça büyük bir önem arz etmektedir. 

Muhabbet Kuşu İştahsızlık Nedenleri 

Muhabbet kuşunuz zayıf ve iştahsızsa, bu durumun birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de iştahsızlık ile zayıflığı aynı değerlendirmemektir. Zira muhabbet kuşları zayıflık nedenleri, kuşunuzun hareketli olmasından ve yapısından kaynaklı olabilmektedir. 

Muhabbet kuşunuz verdiğiniz yemleri neredeyse hiç yemiyorsa ve buna bağlı olarak zayıflıyorsa yani, muhabbet kuşu iştahsız ve halsiz ise bu durum muhabbet kuşunuzun beslenme sorunu yaşadığını belirtmektedir. Muhabbet kuşlarının iştahsızlık haline neden olabilecek faktörler aşağıdaki listede belirtilmektedir. 

Muhabbet kuşunuza verdiğiniz yem bayatsa iştahsızlık başlayabilir. Bu nedenle büyük yem paketleri almak yerine küçük paket yemleri tercih edebilirsiniz. 

Yem seçiminizi yanlış yaptıysanız muhabbet kuşunuzda iştahsızlık görülebilir. Muhabbet kuşunuzda özel bir sebep olmadığı sürece klasik mamaları tercih etmeniz gerekir. Muhabbet kuşunuz belirli bir süre boyunca yediği yemi artık yemiyorsa, yem değiştirmeniz gerekir. Bu noktada vitamin içerikli mamalara yönelmeniz gerekir. 

Muhabbet kuşunuzla ilgilenmiyorsanız ya da çok ilgileniyorsanız, bu durum strese sebep olur. Eğer muhabbet kuşunuz strese girerse iştahsız olur. 

Yeni bir muhabbet kuşu aldıysanız, kuşunuzun ortama alışma süreci yeme dengesini etkileyebilir. 

Yukarıda belirtilen sebepler, muhabbet kuşlarının iştahsızlık sebepleri arasında gösterilebilmektedir. Ancak iştahsızlık, hastalıklara bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Bu noktada veteriner ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir. 

Yem Yemeyen Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir? 

Muhabbet kuşunuzda iştahsızlık görülüyorsa ve bu soruna bağlı olarak kuşunuz günden güne kilo kaybediyorsa, yem yemeyen muhabbet kuşu nasıl beslenir konusu üzerine araştırma yapmanız gerekir. Bu sayede muhabbet kuşunuzun iştahını arttırabilir ve yeme bozukluğunun giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının iştahını arttıran besinler hakkında bilgi almak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. 

Kuşunuzun elma, salatalık, turp, armut, darı gibi meyveler ile besleyebilirsiniz. Muhabbet kuşları için özel olarak hazırlanan vitamin takviyelerinden edinebilirsiniz. İştah arttırıcı yem türlerini alarak kuşunuzun daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Petshop veya veterinerlerden iştah arttırıcı yem barı alabilirsiniz. 

Yukarıda belirtilen ürünleri kullanmadan önce veterinere danışmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Zira daha önce de bahsettiğimiz gibi, muhabbet kuşunuzun iştahsız olma sebebi bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Muhabbet Kuşunda Halsizlik Neden Olur? 

Muhabbet kuşunuz hastaysa, “Muhabbet kuşu yem yemiyor uyuyor.” cümlesini kurabilirsiniz. Bu noktada veterinere gitmeniz ve kuşunuzda bir hastalık olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşlarında hastalık belirtileri şu şekildedir: 

  1. Halsizlik 
  2. Hareketsizlik 
  3. Sürekli uyku hali 
  4. İştahsızlık 
  5. Aşırı tüy dökülmesi 
  6. Tüylerde parlaklık kaybı (matlık) 
  7. Gaga renginde solgunluk 
  8. Gözlerde belirgin yorgunluk 
  9. Dışkı renginde değişiklik 
  10. Dışkı kokusunda değişiklik 

Bu belirtilerden bir veya birkaçı muhabbet kuşunuzda görülüyorsa muhabbet kuşu iştah açıcı yem almadan önce veterinere gitmeniz gerekir. Veteriner kontrolünün ardından veterinerinizin önerdiği şekilde kuşunuzu beslemeniz en doğru seçim olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir