Yavru Kedi Ne Zaman Anneden Ayrılır?

Yavru Kedi Ne Zaman Anneden Ayrılır?

Yavru kedi ne zaman anneden ayrılır sorusu, kedi sahiplenmek isteyen insanların cevabını merak ettiği bir sorudur. Kediler, köpeklerin aksine evde bakımı daha kolay olan hayvanlardandır. Rahat, yaşaması kolay, ihtiyaçlarını ev içerisinde kalarak giderebilen kediler, insanların ilgisini çekerler. Bakımı kolay olsa da kedi sahiplenmenin birçok sorumluluğu vardır. Evde kedi bakımı yapıyorsanız; mama, aşı, tuvalet gibi konularda titiz davranmanız gerekir. Tuvalet ihtiyaçlarının nasıl giderileceği, mamaların kediye uygunluğu, veteriner hekimlerin önerileri ve belirli aralıklarla gerçekleşen aşıları gibi konular önemsenmelidir. Aksi takdirde bir heves uğruna kedi sahiplenmek sonrasında bu sorumlulukları yerine getiremeyip, kediyi göndermek zorunda kalabilirsiniz.

Tüm bunların yanında kedilerin çiftleşmesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer konulardandır. Kedimizin çiftleşmesine izin vermek demek aslında doğrudan yavrularının da sorumluluğunu almak demektir. Yeni doğan kediler, mutlaka veteriner hekime götürülmeli ve barınmaları sağlanmalıdır.

Kedilerin doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında birtakım ihtiyaçları olabilir ve bu durumda veteriner hekime gösterilmelidirler. Doğumla ilgili kedi sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri hiç kuşkusuz, yavru kedinin ne zaman anneden ayrılacağıdır.

Veteriner hekimlerin çoğu, doğumdan üç ay sonra yavru kedilerin annelerinden ayrılabileceği fikrindedir. Üç aydan önce annelerinden ayrılan kediler geri kalan yaşamlarında güven ve şefkat eksikliği açılarından sorun yaşayabilmektedirler. Normal şartlarda doğumdan yirmi gün sonra anne sütü azalmaktadır fakat yine de yavru kediler anneden ayrılmak istemezler. Bunun en büyük nedeni anneden yalnızca besin değil şefkat, sevgi almaları ve güven duygularını geliştirmeleridir. Tüm bu istek ve ihtiyaçlarını karşılayan yavru kediler zaten üç ay sonunda kendileri bağımsızlıklarını istemeye başlarlar. Artık yalnız uyuyabilir ve besinlerini kedileri yiyebilir hale gelebilirler.

Yavru Kedi Ne Zaman Anneden Ayrılır?
Gelişim Evrelerine Göre Yavru Kedi Beslenmesi

Kediniz büyüdükçe ihtiyaçları ve beslenme şekli değişmektedir. Gelişim evrelerine göre yavru kedi beslenmesi farklılık gösterir. Şimdi bu aşamaları inceleyelim:

  • Dört haftalık olana kadar beslenme: Doğumdan sonraki ilk bir ay kediniz besinini anne sütünden alacaktır. Annenin sütü yoksa ya da yavrularının çokluğundan dolayı sütü yetersiz geliyorsa, besin ihtiyacını desteklemeniz gerekir. Bunun için süt tozları ve süt ikame yemi kullanabilirsiniz. Ancak önce veterinerinize danışmakta ve konuyla ilgili destek almakta fayda vardır. Yavru kediler başlarda emmeyi öğrendiklerinden dolayı kilo verebilirler. Bu geçici bir durum olmalıdır ve sonrasında kilo almalıdır. Bu dönemde anne ve yavru kendinin güvende olduklarından emin olmalı ve beslenme zamanlarında onları yalnız bırakmalısınız.
  • Dört haftalıktan dört aylık olana kadar beslenme: Dört haftalık olduğunda katı mamaya ilgi başlar. Bununla karşılaştığınızda sütten kesmeye başlayabilirsiniz. Katı mamaya geçişin kolay olması için püre haline gelebilen mamaları veya yaş mamaları tercih edebilirsiniz.
    Sütten kesilme döneminde bağışıklık sisteminin biraz olsun zayıflayabileceğinden ve aşılamanın başlamasından dolayı bağışıklık sistemini destekleyecek mamalar tercih etmelisiniz.
  • Dördüncü aydan sonra besleme: Kediniz büyürken düzenli bir beslenme düzeni oluşturmasını, güvenli ve sakin bir ortamda beslenmesini sağlayın. Bunlar stresi büyük ölçüde engelleyecektir. Kediler gün içinde sık sık beslenirler (15-20 küçük öğün).
  • Kediniz sürekli evdeyse, az enerji harcayacaktır ve daha az besine ihtiyaç duyacaktır. Dolayısıyla bu kedilerin kilo almasını engellemek ve kiloya bağlı sağlık sorunları yaşamamak için uygun bir porsiyon ayarlanması önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir